Mi kozza az aranyeret?

5 gyakran figyelmen kívül hagyott tényező, ami az aranyér kialakulásához vezethet

Az aranyér kialakulásának hátterében számos tényező állhat. Csecsemőkortól időskorig bármikor és bárkinél előfordulhat, lássuk, kik vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve! 

Az aranyér, vagyis a végbélnyílás körül vagy a végbél alsó részén elhelyezkedő duzzadt vénák kialakulásának számos oka lehet. A belső aranyér a végbélnyíláson belül alakul ki, a külső aranyér pedig a végbélnyílás közelében. Ez a fájdalmas, gyakran irritációval, viszketéssel, váladékozással és akár véres széklettel is járó jelenség szinte életkortól és nemtől függően bárkit érinthet, amennyiben az alábbi, kockázatnövelő tényezők fennállnak. Lássuk, mik ezek!

Proctan aranyér krém a fájdalmas aranyér ellen

Az aranyér kialakulásának leggyakoribb okai, kockázati tényezői

Az aranyér általában akkor alakul ki, ha ismétlődően vagy hosszabb ideig túl nagy nyomás nehezedik a végbélnyílás körüli vénákra, vagy azok fokozott megerőltetésnek vannak kitéve, azonban más okok is állhatnak a hátterében. A leggyakoribb kockázati tényezők a következők:



  • rendszeres megerőltetés a székletürítés során
  • ülő életmód
  • stressz
  • nehéz fizikai munka, vagy súlyemelő sportok
  • hosszú ideig való WC-n tartózkodás
  • krónikus székrekedés vagy hasmenés
  • a széklet gyakori visszatartása
  • genetikai tényezők, az aranyérre való hajlam
  • terhesség
  • egyoldalú, rostban szegény táplálkozás
  • elhízás
  • anális szex
  • 50 év feletti életkor

Ezen okok közül néhányat részletesebben is érdemes szemügyre venni, ezek a következők:

1. Az aranyér kialakulása és a stressz közötti összefüggés

A stressz számos kóros testi és szellemi tünet, illetve súlyos betegségek kialakulásában is szerepet játszhat. Klinikai tanulmányok beszámolói szerint a stressz befolyásolhatja a gyomor- és bélrendszer megfelelő működését, ami súlyosan káros hatással bír a gyomor és a vastagbél egészségére. A stressz a gyomor-és bélrendszeri panaszok széles skáláját okozhatja, mint például:

  • hasi fájdalmak
  • hányinger
  • emésztési zavarok
  • hasmenés
  • székrekedés
  • súlygyarapodás és elhízás

A stressz okozta krónikus hasmenés, a székrekedés, illetve az elhízás is vezethet olyan állapotok kialakulásához, mint például az aranyér. A stressz megfelelő és hatékony kezelésével ezért nem csak szellemi egészségünket óvhatjuk meg, hanem a szív- és érrendszeri megbetegedésektőla gyulladásokon át az aranyérig számos fizikai betegségkialakulásának kockázatát is csökkenthetjük. 

2. Az ülő életmód fokozott kockázatot jelent, főként az irodai dolgozók és a sofőrök számára 

Az aranyér kialakulásának és súlyosbodásának egyik oka a hosszú ideig való egy helyben ülés. Az irodai dolgozók, a tömegközlekedési sofőrök, illetve a teherautó-és kamionsofőrök ezért fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ez részben annak köszönhető, hogy a hosszú ideig tartó ülés fokozott nyomást eredményez az érpárnákban és a végbélnyílás külső és belső részén található vénákban, aminek következtében azok megnyúlhatnak, kidudorodhatnak. 

A teherautósofőrök nagyobb kockázatnak vannak kitéve az aranyér kialakulását illetően, hiszen a volán mögött töltött hosszú órák miatt ritkábban tudják használni a mellékhelyiséget, kevesebb esélyük van a változatos és rendszeres rostban gazdag étrendre és a megfelelő hidratálásra, ezek miatt pedig nem csak a székrekedés, hanem az elhízás is nagyobb eséllyel alakul ki. Ezen felül a kamionsofőrök gyakran emelnek nehéz súlyokat, ami szintén fokozhatja az aranyér kialakulásának kockázatát, illetve súlyosbíthatja a tüneteket. 



3. Terhesség és gyermekszülés következtében is kialakulhat az aranyér

Az aranyér gyakran alakul ki a terhesség alatt, különösen a harmadik trimeszterben, valamint közvetlenül a gyermekszülés alatt és röviddel azután. Világszerte a várandós nők csaknem 50%-a megtapasztalja ezt a kellemetlen jelenséget, mely a terhesség alatt akár többször is visszatérhet. Hogy mi okozhatja a várandóssággal összefüggő aranyér kialakulását?

  • ​​megnövekedett vérmennyiség, ami a vénák általános megnagyobbodásához vezethet
  • a növekvő méh nyomást gyakorol a végbélnyílás közelében lévő vénákra
  • hormonális változások
  • székrekedés, mely a terhesség alatt alkalmazott vastartalmú és más étrend-kiegészítők, terhesvitaminok fogyasztása következtében is kialakulhat
  • erőlködés gyermekszülés alatt

Az aranyér a terhesség és szülés utáni hormoncsökkenés következtében kezelés nélkül is teljesen visszahúzódhat, de az otthon alkalmazható természetes módszerekkel felgyorsíthatjuk a gyógyulást

4. Csecsemőkori és gyermekkori aranyér? Mire figyeljünk oda?

Ugyan a csecsemőkori és gyermekkori aranyér kialakulása meglehetősen ritka, egyes esetekben mégis előfordulhat. Mivel az aranyér leggyakoribb oka kisgyermekek esetében is a székrekedés, a változatos, egészséges és rostban gazdag étrend kiemelkedően fontos. Szoptatás során kisebb a székrekedés kialakulásának valószínűsége, ám ha a gyermek elsődleges táplálékforrása a tápszer, vagy megkezdődött a szilárd táplálékra való átállás, fennállhat a székrekedés kockázata. Csakúgy, mint felnőttek esetében, a gyakran az aranyér kialakulásához vezető székrekedés idősebb gyermekek esetében is a megfelelő rostbevitel, a hidratálás és a testmozgás hiánya miatt alakul ki, ezért gondoskodjunk az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás biztosításáról.

5. Telefonhasználat székelés közben - egy gyakran figyelmen kívül hagyott tényező

Az újságokat, magazinokat és könnyű olvasmányokat felváltotta a mobiltelefon - a fürdőszobában is. Sokan még a legprivátabb helyiségbe is magukkal viszik mobiltelefonjukat, ennek azonban súlyos következményei lehetnek egészségünkre. A hosszantartó WC-n ülés alatt sokan olvasnak híreket, böngészik a közösségi oldalak legújabb tartalmait, néznek szórakoztató videókat, vagy játszanak telefonjukon. Természetesen elsősorban nem maga az okostelefon használata jelent problémát, hanem az, ha huzamosabb ideig ülünk a WC-n, aminek időtartamát az internet nyújtotta tartalmakba való belefeledkezés jelentősen növelheti. Az aranyér kialakulásának megnövekedett kockázata mellett ráadásul a telefonra kerülő székletbaktériumok, vagy akár E.coli is komoly egészségügyi panaszok kialakulásához vezethetnek.

Szerencsére az aranyér magától, vagy pedig az otthoni kezelésnek köszönhetően néhány hét alatt elmúlik. A rostbevitel fokozásával és a megfelelő étrenddel, illetve olyan gyakorlati módszerekkel, mint például az ülőfürdő alkalmazása vagy a Mannavita Proctánaranyérkenőcs használata hatékonyan és gyorsan csillapíthatjuk az aranyér fájdalmas tüneteit.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. Az aranyér tüneteinek hosszantartó fennállása, illetve a tünetek súlyosbodása esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342598/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3341916/

https://www.premiersurgical.com/09/is-your-job-causing-hemorrhoids/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278306/

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.12838

https://pediatriceducation.org/2015/05/18/when-do-hemorrhoids-occur-in-children/

​​https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5466825/

Érösszehúzó, külső aranyér kenőcs

Végbélrepedés krém aranyérre
Érösszehúzó aranyér krém aranyér ellen

13 növény koncentrált hatóanyag tartalma

Aranyér panaszok vannak?
A Proctán a felüdülés!

Kérdésekre válaszok az aranyér kenőcsről

Gyakori Kérdésekre válaszok

Honnan származik, hogyan készül, mi van benne?

Kárpát-medencében gyűjtött gyógynövények felhasználásával, hazai üzemben készül, magyar emberek munkájával.

Aki allergiás valamelyik összetevőjére. 3 éves kor alatti gyerekeknél ne alkalmazza.

Külső használatra, illetve a végbél első részén használjuk!
Székelés és ülőfürdő után a végbél környékét kenje be vele, naponta 2-3 alkalommal. Alkalmazás előtt alaposan mosson kezet.
Óvatosan masszírozza addig, amíg az teljesen fel nem szívódik. Használat után a tégely tetejét jól vissza kell zárni.
Használata előtt a bőrt meleg víz és puha textília segítségével meg kell tisztítani. A kenőcsöt ujjakkal lehet alkalmazni.

Igen, teljes biztonsággal használható terhesség és szoptatás alatt is.

Igen, biztonságosan használható heteken, hónapokon át is. A Proctán összetevői természetes eredetűek, így hosszútávú használat során, nem csökken a készítmény hatékonysága és nem okoz függőséget sem.

Igen alkalmazható, nem befolyásolja a szájon át szedett gyógyszerek hatásait.

Minden gyógykozmetikai készítménynek kötelezően kell legyen lejárati ideje. A Proctán-ban lévő hatóanyagok, a lejárati idő után is kifejtik hatásaikat.

Nem ajánljuk más bőrfelületen az alkalmazását. Semmiképpen sem kenje arcra.

Igyon meg a rá következő fél órában, több adagban, 1-2 liter tiszta vizet.

Igen használható. Javasoljuk, hogy legalább fél óra különbséggel alkalmazza a Proctán kenőcsöt, egyéb más krém, kenőcs után vagy előtt.

Aranyérre kenőcs gyógynövényekkel

Ha nem válik be visszaküldhetem? Van rá Garancia?

Számunkra elsődleges szempont, hogy Ön elégedett legyen az aranyér krémmel. Minden Proctan kenőcsre 30 nap pénvisszafizetési garancia van. Ha nem válik be a termék árát kérdés nélkül visszatérítjük.

Ha ma rendelek, mennyi idő alatt kapom meg a csomagot?

A kenőcsöt mi gyártjuk, folyamatosan van készleten és a saját raktárunkból küldjük Önnek. Adott napon 12:00-ig leadott rendelést, az esetek 90%-ában már a következő munkanapon kiszállítjuk. A csomagot a GLS futárszolgálat viszi, vagy kérheti GLS illetve MPL (Posta) Pontra is.

Szoktak lenni kedvezmények, akciók?

Igen, vannak akciók évente többször. Ha már vásárolt tőlünk, e-mailben értesítjük az aktuális kedvezményekről.